(2 Pack) HERSHEY'S Milk Chocolate Candy Bars, 1.55 oz (36 Count)

(2 Pack) HERSHEY'S Milk Chocolate Candy Bars, 1.55 oz (36 Count)

3 Likes

I find this amusing. For reasons.

3 Likes

No comment, as these were a nickel each for many years. Does anyone know the percentage of cocoa products is in one of these bars? In Europe, it is on the label.

3 Likes

If it’s a 2 pack, does that mean there are 72 total bars? :heart_eyes:

3 Likes

Yes, description says 72. That is a lot of chocolate!

Best by date is 3/24. Over 120 days to eat 72 bars :grinning::grinning:

5 Likes

Thinking Think GIF by Rodney Dangerfield
I can accept this mission. It’s my Old Year’s Resolution.

8 Likes

Oh great, boxes of vomit for Christmas :frowning:

2 Likes

There You Go Spirit GIF by MASTERPIECE | PBS

8 Likes

Is that $6.975 per pound of chocolate?

Order as much as you can and use it as barter when the dollar tanks. Stock up.

10 Likes

splat rugrats GIF

Although I feel like an old person saying it… back in my day when I got married they were 33 cents a bar at Walmart. I was married less than 15 years ago, which doesn’t really seem that long ago for candy bar prices to have shot up so much that double that price is a “great deal.”

At my local walmart a Hershey bar is $1.27 on shelves now. It’s really hard to fathom. I’m so glad we’re building back better :roll_eyes:

5 Likes

Who needs 120 days?…
Season 2 Chocolate GIF by SpongeBob SquarePants
Not Meeeeeee!!! It’s the 5th food group… a LUNCHlady knows these things…

8 Likes

I’m holding out for the kit kats; and with that a promise to CS that I wont complain about them being melted,

Sincerely

MM who lives in South Florida

6 Likes

I had an office next to a Dollar General. It was our walk in snack shop. In very short order, the small bags of chips went from 4/$1 to 3/$1 to $2/1 to $0.65 each. My salary didn’t change but my chip buying power went down for sure.

6 Likes

Hey guys. We’re selling candy bars, not world peace. Please settle down.

2 Likes

That reminds me, I need to get some whirled peas for dinner.

1 Like

I live in Hershey. The smell of chocolate is thick some days. Just as good is when they’re making peanut butter cups. For those complaining about the price, remember that gas doesn’t cost $1 a gallon any longer, either. Even if inflation was 0% for the last ten years, the bars would still not be 33 cents.

Bruce Bogtrotter Eating GIF

4 Likes

$1.6999 is the rounded silver value for the 1916-1945 Mercury silver dime on November 20, 2023. This is usually the value used by coin dealers when selling these coins at melt value.

They would be about a dime if we stayed in the silver standard…

1 Like

Yeah, I’m thinking you got those on clearance.

Per business insider the price of a Hershey bar in 2008 was just under 60 cents and that was an aberration that completely bucked historical trends.

1 Like

World peace!

4 Likes

Unless you need your Hershey’s chocolate in rectangular form, Hershey’s Kisses are much cheaper at about $0.295/oz at your local Walmart in the party size bag. Bonus: you burn more calories peeling the foil off of individual Kisses than opening a 1.55oz bar.