Mountain House Freeze Dried Food

[Preview 1][Preview 2][Preview 3][Preview 4][Preview 5][Preview 6][Preview 7]

Mountain House Freeze Dried Food
Price: $12.99 - 24.99
Shipping Options:: $5 Standard OR $10 Two-Day OR $20 One-Day
Shipping Estimates: Ships in 1-2 business days (Friday, Apr 07 to Monday, Apr 10) + transit
Condition: New

[http://www.wootstalker.com/images/buy.png

Buy It](http://www.woot.com/offers/mountain-house-freeze-dried-food-11) [http://www.wootstalker.com/images/amazon.png

Search Amazon](http://www.amazon.com/s/?field-keywords=Mountain House Freeze Dried Food) [http://www.wootstalker.com/images/google.png

Search Google](https://www.google.com/search?hl=en&tbm=shop&q=Mountain House Freeze Dried Food)

Previous Similar Sales (May not be exact model)
2/19/2017 - $24.99 - 32.99 - Click To See Discussion (16 comments)
1/22/2017 - $12.99 - 24.99 - Click To See Discussion (9 comments)
12/22/2016 - $12.99 - 69.99 - Click To See Discussion (10 comments)

3/23/2017 - $24.99 (Woot Plus)
1/5/2017 - $3.99 (Woot Plus)
1/5/2017 - $3.99 (Woot Plus)

So, after 30 years inflation would mean that this same item would cost twice as much in 30 years. Buy it all now and get half off. Makes sense to me :wink:

ALL HORRIBLY salty.

I used to buy Mt. House when I worked as an itinerant in rural Alaska. It was the best thing I ever found of it’s kind. It doesn’t weigh much to carry around and it really was flavorful.

Yeah, most people are going to use this in an emergency situation. At that point who really gives a crap if it’s “all horribly salty” or not. I guess in tough times you’ll be out gnawing on some tree bark and grass, right?

I have a question. If I were to buy 10 cans in one order, would the shipping be $5 or $50?

Ramen noodles five for a buck at my local grocery. Just as tasty, lasts just as long (like forever), can be eaten right out of the package or nuked or cooked over your post nuclear winter campfire. Zombies love 'em, too.

$5, but there is a limit of 5 cans per customer. Still $5 shipping for all.

but Ramen noodles are so expensive!! xD

so, from the instructional picture, you would have to make the whole can at once?

Now I’m craving ramen.

Our shipping is always a flat $5 for you entire order.

Nope…look at the very last picture at the bottom. You just use 3/4 cup of water with 1 1/4 cups of the dry mix.

The unopened can has a shelf life of 30 years, but once you break the seal, you should use it up within one week. So, you can make individual servings, but you shouldn’t let it sit for a long time after you start eating a can. https://www.mountainhouse.com/m/taste.html

Did you even have chilli Mac or did you just add it to taunt us?

i’ve been searching for food for camping and or a bug out bag type and have tested most of these from MT house. They are good for the most part, the chicken/rice was my least favorite out of all but even then it was just “ok” not terrible.

one note, and it’s not listed in this deal right now, but somehow i think this company went way out of it’s way to f&%^ up freezed dried eggs, they are horrid, like, I would like to say i could power through most things, especially in a pinch, but damn those eggs, I just couldn’t do it. It was like eating chunks of wet cardboard, but with a really bad sandy texture and taste.

And that really surprised me because with most of the other foods they make, they are pretty good.

I’m starting to see this brand show up in places like Fleet farms or camping stores, if you don’t feel like buying in bulk here, you can pick up just one meal at a time and try them all for research purposes :stuck_out_tongue:

You can make single servings but instructions say to use the whole can within a week. I break them down into single servings and reseal in mylar bags with an oxygen absorber available on amazon. Cheaper and more versatile than buying the 2 serving bags. Anyone who compares these to ramen noodles has never tasted these, these have chunks of vegies and meat. When I’m backpacking I want the extra salt. They do not taste salty. You probably don’t want to see the salt content on restaurant food. Bottom Line these rock and they’re 2-3 bucks a serving. I’m in for 5.

Good luck with that. Ramen has a realistic shelf life of about one year.

Ramen has almost zero nutritional value.