I guess some people don’t go out to do shopping anymore so maybe this is a good deal for them. A nearby store has this for a lot less per ounce:
Woot deal: $28.99/(2x75oz) = $0.20/oz (rounding up)
@idonwannaname 's Nearby store: $10.49/46oz = $0.23/oz (rounding up)
OH! I missed that it was a two-pack!
Target in my area has 165 ounces for $24.99, but it’s one bottle. I might still buy this because I need some for 2 different houses.