So I have bottles of this olive oil sitting in my cabinet. Itâs pretty good stuff, but itâs a compete crime the price they are trying to charge here. I bought them for 89 cents a piece, marked down from $4 each. So retail price is $8, not $29, and I have NO IDEA where they pull $50 from. Maybe for a gallon, but 250mL each? Not even close to worth it.
Gee jazzman831 are you accusing woot of a prevarication?
On the Casa de Casa site, I found the lemon olive oil for $16.30, I didnât see the orange one though.
I have attached a screenshot of the shipping costâŚ
When food is sold on Gourmet.woot, the price comparison includes shipping on the website for the company of whatever product is being sold.
So when Woot listed this as $51, they were basing that off the price on the Casa de Casa website, as well as shipping costs on the website.
Thatâs a nice way of putting it, yeah.
But 16.30 + 22.54 = $38.84. Where do the extra 10 bucks come from if thatâs how they calculate retail prices? Besides, it also shows you can get free shipping, so we been using your logic it should be $33 for two bottles, which is STILL four times the price of what I saw in a store.
Free shipping if you spend $100.
As for the difference, like I said, I only saw one bottle.
What if the other bottle is cheaper?
Or even if itâs the same price, what if the shipping cost that they saw when creating the price was cheaper than what I saw?
So you are saying, best case scenario, not only are they including shipping in the retail price (which is disengenuous at best), but they are then comparing that price to their price before shipping to make the discount look even greater.
And all this still ignores the fact that the store you found jacked up the price by 4x what I saw in the store.
Woot offers free shipping for Gourmet products though.
So theyâre essentially comparing the price of what youâd pay if you bought it from the retailer, to the Woot list price.
(Oh, and Woot DOES say that the crossed out price is the âlist priceâ, which they then define to mean the MSRP.)
As for the store I found, itâs the retailerâs price. I know quite a few companies (of different types of products), that will charge more than what you can find in a store, because theyâd rather you bought from a store than from the retailer themself.
Thatâs been my point the whole time. Woot is charging you more than youâd find in a store. They just make it seem like a deal by comparing to a nonsensical list/MSRP.
But what if somebodyâs store doesnât carry a particular item and the person wants to get it (or can ONLY get it) through the producer?
I would tell them to find another brand. Thereâs nothing special about this one to justify paying way too much for it.
You are really bending over backwards here to defend Woot, but none of your arguments make the company look any better.
I was simply explaining how they price Gourmet comparison prices.
ÂŻ\_(ă)_/ÂŻ
Brand new product⌠Olive Oil that tasted like olives! Black, Green, Kalamata and the newest flavorâŚ
Olive loaf!
Itâs a little irritating and bit the only solution I could think of is posting no list price, as it isnât like woot is going to go around researching the potential prices of each item they sell at multiple retailers. What else do they realistically have to go on besides MSRP?
That looks similar to something I sometimes had as a kid way back when.
There was also a tricolored cold cut meat which was 3 different types of cold cuts combined into one, but each color was a different meat.
headcheese! But I think it also had a different name!
How about Braunschweiger!? Meat paste! An acquired taste for sure. Spam isnât even as good as it once was.
I have no problem if they are actually listing MSRP. I take issue if they are including shipping in the MSRP.
Why?
âŚbecause MSRP doesnât include shipping.
Itâs all a moot point anyway, because you just picked a random website, added in the shipping to your house, and then said âoh that must be the MSRPâ. The actual manufacturer only seems to sell by the pallet. A better comparison would be Amazon, where I can buy the exact same 2-pack for $35.72 + $4.99 plus shipping, so $38, not $50⌠but they also sell the lemon by itself for only $13.99 with free shipping, which, assuming the orange is the same price, is only $28 for two bottles, $1 more than Wootâs âsale priceâ.
My point, from the beginning, is that the olive oil isnât good enough to justify any of the prices Woot listed. Have you tasted it?